Czy urządzając mieszkanie warto korzystać z porad architekta wnętrz?
Kupno mieszkania to poważna decyzja – wymaga odpowiedniego przygotowania, a poszukiwania tego wymarzonego „em” pochłaniają sporo czasu. Jednak samo kupno mieszkania to dopiero początek przygody. Kupując mieszkanie deweloperskie musisz liczyć się z tym, że musisz je urządzić praktycznie od zera. To nie lada wyzwanie – zwłaszcza dla osób, które są aktywne zawodowo, maja małe dzieci i mało czasu.
Czego się spodziewać kupując mieszkanie deweloperskie?
Stan deweloperski może się różnić, w zależności od firmy, która odpowiada za inwestycję. Najczęściej jednak mieszkanie deweloperskie wyposażone jest w: wylewki, tynki, okna, drzwi zewnętrzne, wszystkie instalacje. Nie jest to mieszkanie gotowe do wprowadzenia. Brakuje gniazdek, pomalowanych ścian czy podłóg. To wszystko oraz poszczególne elementy wyposażania inwestor musi wykonać na własną rękę i na własny koszt. Warto wziąć to pod uwagę, bo oferując deweloperskie mieszkania w Rzeszowie wielokrotnie byliśmy świadkami gdy kupujący nie przewidzieli wydatków na urządzenie mieszkania. Wtedy pojawia się problem, zwłaszcza jeśli już wspomagali się kredytem na zakup. Dlatego trzeba mieć tego świadomość i brać pod uwagę wydatki.
Ile kosztuje wykończenie mieszkania deweloperskiego? Na to nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od standardu wykończenia i stosowanych materiałów, technologii. To samo mieszkanie można wykończyć za kilkanaście ale i kilkadziesiąt tysięcy.
Można przyjąć bardzo uśredniony koszt 1000 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni. Wiadomo jednak, że urządzenia metra kuchni będzie droższe niż metr korytarza czy sypialni. Dlatego ta cena jest bardzo uśredniona i trzeba liczyć się z tym, że urządzenie 50-metrowego mieszkania będzie kosztować więcej niż 50 tys. zł. Ile dokładnie? Trzeba przygotować sobie zestawienie wszystkich elementów wyposażenia i zrobić kosztorys. Sporo pracy, ale jeśli chcesz wiedzieć o jaki kredyt masz się starać musisz to wiedzieć. Ewentualnie możesz oddać to zadanie w ręce profesjonalistów.
Urządzanie mieszkania z architektem
To opcja bardzo wygodna, idealna dla osób, które mają dużo pracy, mało czasu. Czyli zapewne dla większości. Gdy pracujemy do późnych godzin, wracamy zmęczeni, i w dodatku mamy w domu dzieci opcja biegania po marketach budowlanych jest mało optymistyczna. Zwłaszcza, że wybór elementów wyposażenia jest ogromny.
Nie każdy ma czas i nie każdy ma zmysł, który pozwoli mu połączyć poszczególne elementy tak by tworzyły spójną całość. I wtedy do akcji wkracza aranżator. Na podstawie naszych wskazówek dobierze materiały, kolorystykę, przygotuje rozkład funkcjonalny wszystkich pomieszczeń. Mało tego – przygotuje listę wszystkich sprzętów, mebli, płytek itp. wraz z ilością. Najczęściej w formie linków – dzięki czemu można od razu zamówić w sklepie online. To naprawdę duża wygoda i ogromna oszczędność czasu. Kupujący może tylko raz udać się do sklepu po to by na żywo zobaczyć np. wybrane przez aranżatora płytki czy ważniejsze meble.
Czy ta opcja ma jakieś wady? Minusem jest cena. Taka współpraca nie jest tania, bo pracy jest przy tym masa. Z drugiej strony w gąszczu wszystkich wydatków może się okazać, że to wcale nie tak dużo. Czasem kupujący proszę o pomoc w aranżacji tylko wybranych pomieszczeń – np. salonu i kuchni, ewentualnie łazienki. Pokoje i sypialnie urządzają samodzielnie – obniżając w ten sposób koszty.
Ile kosztuje taka współpraca? To zależy – od metrażu i lokalizacji. Rzeszów nie jest pod tym względem najdroższy, dlatego kupując deweloperskie mieszkania w Rzeszowie można liczyć na atrakcyjne ceny tych usług.
Jeśli nie architekt to co
Załóżmy, że Twój budżet nie zmieści wynagrodzenia dla aranżatora. Jak wtedy uporać się z urządzeniem mieszkania? Na pewno warto szukać inspiracji w internecie. Jest mnóstwo portali, blogów, serwisów tematycznych na których znaleźć można gotowe piękne inspiracje. Można przeszukiwać je pod kątem metrażu, lokalizacji okna względem stron świata, tego czy chcemy tapetę czy nie i wielu innych kryteriów. Nawet jeśli nie skopiujemy 1;1 pomysłu, to na pewno można się czymś zainspirować, tworząc swój własny, indywidualny projekt.
Można też pobrać darmowe programy do aranżacji wnętrz. W sieci jest takich co najmniej kilka. Pozwalają one na naniesienie szkicu swoich pomieszczeń, konkretnych kolorów, płytek, tapet, ustawienie mebli itp. To wymaga jednak odrobiny zabawy, ale jest to taka namiastka aranżacji, która pozwala sobie wyobrażać jak dane pomieszczenie będzie wyglądać. Na pewno warto z tego skorzystać.
Urządzając mieszkanie warto pamiętać, że nie musi ono wyglądać jak z katalogu wnętrzarskiego. Chodzi bardziej o to by było komfortowe, wygodne i by jego lokatorzy dobrze się w nim czuli. Dlatego nie warto kierować się chwilową modą, która za chwilę przeminie. Lepiej wybierać rozwiązania uniwersalne, które będą cieszyć oko przez wiele lat.